آخرین اخبار تخصصی سلامت و پزشکی

جدیدترین اخبار پزشکی را در این صفحه جستجو کنید

علت های هماتوم مغزی چیست؟

علائم وجود هماتوم مغزی

در این نوع از هماتوم‌ها خونریزی زیر جمجمه و خارج از مغز اتفاق می‌افتد و نه در خود مغز، اما بااین‌وجود فشار بسیار زیادی به مغز وارد می‌کند و از همین رو باعث بروز علائم و نشانه‌هایی می‌شود. لازم به ذکر است که اگر فشار داخل جمجمه زیاد باشد، هماتوم سابدورال می‌تواند منجر به بیهوشی و حتی مرگ شخص شود. همچنین زمان بروز علائم و نشانه‌های هماتوم سابدورال به میزان خونریزی بستگی دارد و عبارت است از:

·         در آسیب‌های ناگهانی به سر و در نتیجه خونریزی ناگهانی، هماتوم سابدورال می‌تواند به‌سرعت باعث بیهوشی یا مرگ فرد شود.

·         ممکن است فردی با آسیب به سر پس از روزها طبیعی به نظر برسد اما به‌آرامی گیج می‌شود و به کما می‌رود. در این حالت هماتوم مغزی سرعت خونریزی کمتری دارد اما ظرف چند روز سرعت خونریزی افزایش پیدا می‌کند.

·         هماتوم‌هایی با خونریزی بسیار آهسته و رشد کند ممکن است بیش از دوهفته تا بروز علائم زمان ببرد.

علائم و نشانه‌های هماتوم سابدورال عبارت است از:

·         سردرد

·         گیجی

·         تغییر در خلق‌وخو

·         سرگیجه

·         تهوع و استفراغ

·         بی‌حالی و خواب‌آلودگی بیش از حد

·         ضعف

·         تشنج

علت به‌وجودآمدن هماتوم در مغز چیست؟

هماتوم سابدورال معمولاً در اثر آسیب‌دیدگی و ضربه به سر اتفاق می‌افتد مانند زمین‌خوردن، تصادف و یا حمله به فرد. ضربه‌های ناگهانی به سر، رگ‌های خونی که در امتداد سطح مغز قرار دارند را پاره می‌کند و از همین رو هماتوم سابدورال یا مغزی نامیده می‌شود. افرادی که دارای اختلالات خونریزی هستند یا کسانی که داروهای رقیق‌کننده خون مصرف می‌کنند، بیشتر از دیگران در معرض هماتوم سابدورال هستند به طوری که صدمه‌های نسبتاً جزئی به سر این افراد می‌تواند باعث هماتوم‌های گسترده‌ای شود.

علاوه بر این افراد مسن نیز بیشتر در معرض هماتوم سابدورال یا خونریزی مغزی هستند زیرا کوچک شدن مغز باعث کشیدگی این وریدهای ریز و آسیب‌پذیر و در نتیجه پارگی آنها می‌شود.

نکات تکمیلی

در بخش پایانی نیز لازم به ذکر است که چشم‌انداز سلامتی شما بعد از هماتوم سابدورال به فاکتورهای مختلفی نظیر سن، شدت آسیب‌دیدگی و سرعت درمان بستگی دارد اما به‌طورکلی می‌توان گفت که هرچه که جوان‌تر باشید، شانس بهبودی شما نیز بیشتر و سریع‌تر خواهد بود. همچنین در صورت داشتن هرگونه سؤال در خصوص هماتوم مغزی یا درخواست ویزیت می‌توانید به کلینیک دکتر صمدیان تماس گرفته و مراجعه نمایید. امیدواریم که مطالب فوق برای شما مفید واقع شده باشد.


https://www.webmd.com/brain/subdural-hematoma-symptoms-causes-treatments


[ بازدید : 20 ]

[ دوشنبه 28 تير 1400 ] 19:42 ] [ Nutty_Domination ]

[ ]

ساخت وبلاگ
خشکشویی آنلاین بستن تبلیغات [x]