آخرین اخبار تخصصی سلامت و پزشکی

جدیدترین اخبار پزشکی را در این صفحه جستجو کنید

علت های هماتوم مغزی چیست؟

هماتوم مغزی یا هماتوم سابدورال یا خونریزی مغزی تجمعی از خون در خارج از مغز است. این نوع از هماتوم‌ها معمولاً در اثر صدمات جدی به سر ایجاد خواهد شد. این هماتوم‌ها می‌توانند از طریق خونریزی و فشار زیاد روی مغز یک تهدید جدی برای زندگی فرد باشند. برخی از این هماتوم‌ها ممکن است خودبه‌خود برطرف شوند اما برخی دیگر حتماً به جراحی نیاز دارند.

در این هماتوم‌ها خون بین لایه‌های بافتی که مغز را احاطه کرده‌اند جمع می‌شود. بیرونی‌ترین این لایه‌ها لایه دورا نام دارد. در هماتوم سابدورال یا مغزی، خونریزی بین دولایه دورا و لایه بعدی به نام آرکنوئید رخ می‌دهد. در این مطلب سرفصل‌های زیر را بررسی خواهیم کرد:

·         علائم وجود هماتوم مغزی

·         علت به‌وجودآمدن هماتوم در مغز چیست؟

·         نکات تکمیلی

[ بازدید : 20 ]


ادامه مطلب

[ دوشنبه 28 تير 1400 ] 19:42 ] [ Nutty_Domination ]

[ ]

تاثیر استروئید بر بیماری ام اس ( بخش دوم)

چه گروهی باید از استروئیدها استفاده کنند؟

اغلب اوقات استروئیدها، برای بیماران دارای نشانه های حاد بیماری ام اس (MS) تجویز می گردد. درمان استروئیدی به بیماران ام اس کمک می‌کند تا نشانه های حاد مرحلهٔ فعال بیماری آن‌ها بهبود یابد.

هرچند، استروئیدها تأثیر عمیق یا طولانی‌مدت بر درمان کلی بیماری ام اس (MS) ندارند. بنابراین، در جامهۀ پزشکی درمان استروئیدی را درمان اولیه بیماری ام اس(MS) تلقی نمی‌کنند.

در اغلب اوقات نشانه های بیماری ام اس (MS) در مرحلهٔ فعال، ، به‌خودی‌خود و به‌تدریج بهبود می یابد. تمام افرادی که در مرحلهٔ فعال بیماری ام اس (MS) قرار دارند الزاما به گزینۀ درمانی استروئیدها نیاز ندارند. و به طور قطع و یقین، تشخیص روش درمانی بیماری ام اس (MS) با استروئیدها ، در اختیار پزشک مربوطه است.

[ بازدید : 49 ]


ادامه مطلب

[ دوشنبه 26 آبان 1399 ] 12:45 ] [ Nutty_Domination ]

[ ]

تاثیر استروئید بر بیماری ام اس ( بخش اول)

بیماری ام اس (MS) با هجوم به پوشش حفاظتی پیرامونی سیستم عصبی ، عامل بروز یک ناتوانی ملال آور در زندگی افراد است. این بیماری اغلب دوره‌هایی با عوارض شدید یا مرحلهٔ فعال را در پی دارد که مراحل فعال ممکن است با گذشت زمان و پیشرفت شرایط بیشتر تکرار شوند.

تاثیراستروئید بر بیماری ام اس : هرآنچه که باید بدانید.

تا به امروز هیچگونه درمان قطعی برای بیماری ام اس(MS) ارائه نشده و بیشتر راهکارها نقش تسکین را بازی می نمایند. برای نمونه استروئیدها که می‌توانند به کاهش پیشرفت این شرایط و کاهش شدت نشانه ها در حین مرحلهٔ فعال کمک کنند.

برچسب ها: بیماری ام اس , درمان بیماری ام اس , ام اس و خارش , تاثیراستروئید بر بیماری ام اس ,

[ بازدید : 35 ]


ادامه مطلب

[ دوشنبه 26 آبان 1399 ] 12:44 ] [ Nutty_Domination ]

[ ]

احساس درد در استخوان‌هایتان هیچ ارتباطی با آب و هوا ندارد!

برخی از مردم می‌گویند که درد مفصل یا پشت‌شان با سرد شدن آب و هوا زیاد می‌شود اما یک مطالعه‌ی جدید نشان می‌دهد که هیچ ارتباطی بین مفاصل دردناک و الگوهای بارندگی وجود ندارد.


درد پشت یا مفصل در روزهای بارانی


این مطالعه، ادعاهای بیمه‌ی مربوط به بیش از ۱٬۵ میلیون نفر ۶۵ ساله و بالاتر را به همراه اطلاعات بارندگی روزانه از اداره‌ی ملی اقیانوسی و و جوی تجزیه‌ و تحلیل کرد. پزشکان با استفاده از ادعاهای بیمه به تعداد مراجعات بیماران به پزشکان به علت درد پشت یا مفصل در روزهای بارانی در مقابل روزهای غیربارانی نگاهی انداختند.

برچسب ها: آرتریت زانو , درد مفصل , کمر درد , مفاصل دردناک ,

[ بازدید : 29 ]


ادامه مطلب

[ شنبه 3 اسفند 1398 ] 0:45 ] [ Nutty_Domination ]

[ ]

استرین و اسپرین چیست؟ راههای درمان آن

استرین (strain) زمانی رخ میدهد که عضله یا تاندون (تاندون بافتی است که ماهیچه را به استخوان متصل میکند) آسیب ببیند. اسپرین (sprain) زمانی رخ می دهد که یک رباط آسیب ببیند، رباط انتهای یک استخوان را به استخوان دیگر متصل می کند. برای هر دو آسیب، پاسخ اغلب RICE است، که معرف rest, ice, compression, elevation  می باشد، یعنی: استراحت، کمپرس یخ، فشار کنترل شده از طریق بانداژ یا آتل و بالا نگه داشتن اندام آسیب دیده.


مقابله با کشیدگی و پارگی رباط، تاندون ها و عضلات ( استرین و اسپرین)


-استراحت


استراحت، برای کمک به التیام کشیدگی و پارگی تاندون، رباط یا عضله بسیار مهم است. بسته به جایی که آسیب دیده است، شما میتوانید یک یا دو روز به خود استراحت دهید. چوب دست و عصا می توانند در برخی شرایط کمک کنند. اگر پیچ خوردگی یا کشیدگی شدید شود، ممکن است به درمان های فیزیکی نیاز داشته باشید. پزشک می تواند آسیب شما را ارزیابی کند و بهترین روش های درمانی را توصیه کند. در هر صورت، به تدریج قادر به انجام فعالیت های خود خواهید بود.


برچسب ها: آتل , اسپرین , استراحت , استرین , بالا نگه داشتن قسمت آسیب دیده , بانداژ , پارگی رباط , پیچ خوردگی , تاندون , کاهش ورم , کبودی چشم , کشیدگی شدید , کمپرس یخ ,

[ بازدید : 97 ]


ادامه مطلب

[ شنبه 3 اسفند 1398 ] 0:37 ] [ Nutty_Domination ]

[ ]

۱۰ علامت هشدار دهنده که نشان دهنده عدم تحمل گلوتن هستند!

با توجه به این که روز به روز افراد بیشتری به گلوتن حساسیت پیدا می کنند، مصرف غذاهای بدون گلوتن بیشتر و بیشتر محبوب شده است. اما چگونه می توان گفت که یک فرد واقعا نمی تواند گلوتن را تحمل کند؟ برای برخی، خوردن این پروتئین که اساسا از گندم مشتق شده است، مشکلی ایجاد نمی کند، در حالی که بقیه افراد طیف کاملی از علائم را تجربه می کنند، علائمی که برخی از آنها می توانند زندگی را به کابوسی تبدیل کنند. اگر بعد از خوردن غذاهای حاوی گلوتن، حداقل چهار مورد از این ۱۰ علامت را تجربه کرده اید، ممکن است زمان آن باشد که در مورد تغییر رژیم غذایی خود فکر کنید.

برچسب ها: استرس , اضطراب , افسردگی , بیماری های خود ایمنی , پروتئین , پسوریازیس , تیروئید , حساسیت , خستگی , خستگی مزمن , درد مفاصل , رژیم غذایی , روماتیسم مفصلی , عدم تحمل گلوتن , غذاهای بدون گلوتن , فیبرومیالژیا , کراتوز پیلاریس , کولیت اولسراتیو , کولیت روده , گلوتن , لوپوس , میگرن , ویتامینA ,

[ بازدید : 21 ]


ادامه مطلب

[ پنجشنبه 1 اسفند 1398 ] 1:13 ] [ Nutty_Domination ]

[ ]

۶ مورد از متداول ترین علائم مسمومیت کبد!

کبد شما بعد از پوستتان، دومین ارگان بزرگ در بدن شماست. کبد با آنکه اغلب نادیده گرفته می شود اما چندین وظیفه مهم انجام می دهد. اینها علائمی هستند که ممکن است نشان دهنده مسمومیت کبد باشند. کبد یک ارگان همه کاره است. آن به بدنتان کمک می کند چربیها را پردازش کند، پروتئین ها را سنتز کند، فاکتورهای انعقاد خون را تنظیم کند و سموم مضر را از خونتان بزداید. ویروسها، استفاده از مواد مخدرــ از جمله داروهای رایجی مانند استامینوفن ــ سموم و استفاده از الکل می تواند باعث آسیب کبدی شود. خوشبختانه کبد شما این توانایی را دارد که خودش را ترمیم کند.

برچسب ها: استامینوفن , افزایش غلظت هورمون لپتین , بیلی‌روبین , خستگی , زردی , کبد , کلسترول خون , مسمومیت کبدی , مشکلات پوستی , نداشتن اشتها , یرقان ,

[ بازدید : 24 ]


ادامه مطلب

[ پنجشنبه 1 اسفند 1398 ] 1:11 ] [ Nutty_Domination ]

[ ]

آیا زمان جراحی مغز و اعصاب مهم است؟

مطالعات می‌گویند که عمل‌های جراحی بعد از ساعات اداری با عوارض بیشتر، مرتبط هستند.

یک مطالعه‌ی جدید نشان می‌دهد بیمارانی که جراحی مغز و اعصاب آنها در طول شب انجام شده است، بیشتر از آنهایی که در طول روز جراحی مغز و اعصاب انجام داده‌اند، به عوارض بعد از عمل دچار می‌شوند.

 

اهمیت زمان جراحی مغز و اعصاب


محققان دانشگاه میشیگان گفتند که احتمال بروز عوارض در هنگامی که جراحی‌ها بین ۹ شب و ۷ صبح آغاز شده بودند، ۵۰ درصد بالاتر بود. آنها بیش از ۱۵۸۰۰ عمل جراحی و نتایج آنها را بررسی کردند. هنگام توجیه کردن مدت جراحی، این تیم تحقیقاتی دریافتند که احتمال بروز عوارض، بیش از دو برابر شده است.

بیماران حاضر در این مطالعه، بین سال‌های ۲۰۰۷ تا ۲۰۱۴ در سیستم سلامت دانشگاه میشیگان تحت جراحی مغز و اعصاب قرار گرفتند. ۷۸۵ مورد عوارض، شامل واکنش‌های دارویی خفیف، عفونت، حمله‌ قلبی و مرگ گزارش شد.

برچسب ها: ارتوپدی , جراحی , جراحی مغز و اعصاب , زمان عمل جراحی ,

[ بازدید : 19 ]


ادامه مطلب

[ شنبه 11 آبان 1398 ] 12:22 ] [ Nutty_Domination ]

[ ]

علائم، دلایل، تشخیص و درمان بیماری کرون (بخش سوم)

بیماری کرون درمان چگونه می شود؟


اگرچه روش های درمانی نمیتوانند بیماری کرون را معالجه کنند، اما میتوانند به بیشتر افراد کمک کنند که زندگی عادی داشته باشند.


داروها


بیماری کرون در درجه اول با داروها درمان می شود، داروهایی همچون:

 -داروهای ضد التهابی مانند سالیسیلات. از جمله مزالازین (Asacol) ، Lialda، پنتاسا، السالازین (Dipentum) و سولفاسالازین (Azulfidine). عوارض جانبی شامل ناراحتی گوارشی، سردرد، تهوع، اسهال، یا بثورات است.

 -کورتیکواستروئیدها یک نوع قوی تر از داروهای ضد التهابی هستند. از جمله بودسونید (انتوکورت) و پردنیزون یا متیل پردنیزولون (Solu-Medrol) هستند. اگر برای مدت طولانی مصرف شوند، عوارض جدی آنها می تواند جدی باشد و ممکن است شامل کاهش تراکم استخوان، از دست دادن عضلات، مشکلات پوستی و افزایش خطر ابتلا به عفونت باشد. انتوکورت عوارض جانبی کمتری دارد.

- سرکوبگرهای سیستم ایمنی مانند آزاتیوپرین (Imuran) یا متوترکسات (رماتیرکس). اثر این داروها می تواند تا شش ماه طول بکشد. این داروها با افزایش خطر عفونت همراه هستند که می تواند تهدید کننده زندگی باشد.

 -آنتی بیوتیک ها مانند سیپروفلوکساسین (سیپرو)، مترونیدازول (Flagyl) و غیره Flagyl .می تواند طعم فلز در دهان، حالت تهوع و سوزش یا بی حسی دست و پا ایجاد کند. سیپرو می تواند تهوع ایجاد کند و با پارگی تاندون آشیل ارتباط داشته باشد.

برچسب ها: اشعه ایکس , بیماری کرون , سردرد , سنگ صفراوی , سنگ کلیه , سیگموئیدوسکوپی , علائم بیماری کرون , فیستول مقعدی , کاهش وزن , کولونوسکوپی , کولیت اولسراتیو , کولیت زخمی , موکوس , درمان بیماری کرون در امریکا , آیا بیماری کرون کشنده است , رژیم غذایی بیماری کرون , تفاوت بیماری کرون با کولیت , طول عمر بیماران کرون , قرص کرون ,

[ بازدید : 9 ]


ادامه مطلب

[ شنبه 11 آبان 1398 ] 12:15 ] [ Nutty_Domination ]

[ ]

علائم، دلایل، تشخیص و درمان بیماری کرون (بخش دوم)

در بخش قبل گفتیم که بیماری کرون یک اختلال با اتیولوژی (سبب شناسی) نامشخص است. این بیماری اغلب به عنوان یک بیماری خود ایمنی تلقی شده است اما تحقیقات نشان می دهند که التهاب مزمن ممکن است به خاطر حمله سیستم ایمنی به خود بدن نباشد، بلکه در نتیجه حمله سیستم ایمنی بدن به ویروس ها، باکتری ها و یا مواد غذایی در روده باشد که موجب التهاب میشود و به آسیب روده منجر می شود. در ادامه به نحوه تشخیص و عوامل تشدید بیماری می پردازیم.

برچسب ها: درمان بیماری کرون در امریکا , آیا بیماری کرون کشنده است , رژیم غذایی بیماری کرون , تفاوت بیماری کرون با کولیت , طول عمر بیماران کرون , ص کرون , اشعه ایکس , بیماری کرون , سردرد , سنگ صفراوی , سنگ کلیه , سیگموئیدوسکوپی , علائم بیماری کرون , فیستول مقعدی , کاهش وزن , کولونوسکوپی , کولیت اولسراتیو , کولیت زخمی , موکوس ,

[ بازدید : 13 ]


ادامه مطلب

[ پنجشنبه 2 آبان 1398 ] 2:08 ] [ Nutty_Domination ]

[ ]

ساخت وبلاگ
خشکشویی آنلاین بستن تبلیغات [x]