آخرین اخبار تخصصی سلامت و پزشکی

جدیدترین اخبار پزشکی را در این صفحه جستجو کنید

تاریخچه پنی سیلین و اولین تزریق آن در ایران (بخش اول)

تاریخچه پنی سیلین و اولین تزریق آن در ایران که به همّت جناب دکتر علی محسنی تدوین‌شده‌، به‌قدری جالب و شنیدنی می‌باشد که بر‌آن‌شدم تا این نوشتار را در هفته‌نامه و سایت پزشکی‌ امروز بیاورم. نواری که این مطالب برگرفته از‌آن می‌باشد، در‌سال ‌۱۳۷۶ ضبط شده‌است.

تاریخچه پنی سیلین و اولین تزریق آن در ایران:

«… این موضوع که تعریف‌می‌کنم در‌سال‌ ۱۳۲۴ اتفاق افتاده که هنوز پنی‌سیلین در‌ایران واردنشده و ما پنی‌سیلین را مصرف‌ و تزریق نکرده بودیم. پنی‌سیلین درسال۱۹۲۸ میلادی توسط فلمینگ کشف‌شد و همکارانش دنبال کشف او را ادامه‌دادند تا این‌که درسال۱۹۴۰ به‌صورت تزریقی در اروپا مورد استفاده قرار‌گرفت. ‌پیش‌از‌ این‌که وارد بحث‌شویم، می‌خواهم بگویم که چگونه پی به ‌وجود پنی‌سیلین بردیم.

[ بازدید : 29 ]


ادامه مطلب

[ دوشنبه 28 تير 1400 ] 19:48 ] [ Nutty_Domination ]

[ ]

علت های هماتوم مغزی چیست؟

هماتوم مغزی یا هماتوم سابدورال یا خونریزی مغزی تجمعی از خون در خارج از مغز است. این نوع از هماتوم‌ها معمولاً در اثر صدمات جدی به سر ایجاد خواهد شد. این هماتوم‌ها می‌توانند از طریق خونریزی و فشار زیاد روی مغز یک تهدید جدی برای زندگی فرد باشند. برخی از این هماتوم‌ها ممکن است خودبه‌خود برطرف شوند اما برخی دیگر حتماً به جراحی نیاز دارند.

در این هماتوم‌ها خون بین لایه‌های بافتی که مغز را احاطه کرده‌اند جمع می‌شود. بیرونی‌ترین این لایه‌ها لایه دورا نام دارد. در هماتوم سابدورال یا مغزی، خونریزی بین دولایه دورا و لایه بعدی به نام آرکنوئید رخ می‌دهد. در این مطلب سرفصل‌های زیر را بررسی خواهیم کرد:

·         علائم وجود هماتوم مغزی

·         علت به‌وجودآمدن هماتوم در مغز چیست؟

·         نکات تکمیلی

[ بازدید : 20 ]


ادامه مطلب

[ دوشنبه 28 تير 1400 ] 19:42 ] [ Nutty_Domination ]

[ ]

ساخت وبلاگ
خشکشویی آنلاین بستن تبلیغات [x]